System edukacji często nie pomaga uczniom – natłok prac domowych oraz duża liczba zbędnych zajęć sprawiają, że nie mają oni wystarczająco dużo czasu na opanowanie całego materiału. Wielu z nich decyduje się na skorzystanie z dodatkowych kursów, które mają za zadanie pomóc im w nauce oraz odpowiednio przygotować ich do egzaminów zaliczeniowych. Czy warto chodzić na korepetycje? Dziś rozważymy tę kwestię.
Po co chodzić na korepetycje?
Zacznijmy więc od tego, dlaczego uczniowie w ostatnim czasie tak chętnie uczęszczają na zajęcia dodatkowe. Niektórzy z nich bowiem mają problem z opanowaniem materiału, który jest im przedstawiany na lekcjach szkolnych – w końcu nie każdy z nas musi być orłem ze wszystkich przedmiotów. Oprócz tego większość klas składa się z ponad 30 osób, co jest znacznym utrudnieniem dla nauczycieli, gdyż nie mają oni możliwości, aby traktować każdego jako odrębną jednostkę. Wytłumaczenie precyzyjnie konkretnego zagadnienia tylko jednej osobie jest zatem praktycznie nierealne.
Innym istotnym czynnikiem, który wpływa na taką popularność korepetycji, a zwłaszcza kursów, są ambicje uczniów. Bardzo wielu z nich pragnie dostać się do renomowanego liceum lub pójść na wymarzone studia, które stają się dla nich furtką do osiągnięcia sukcesu w przyszłości. Progi na uczelniach są obecnie bardzo wysokie, dlatego też im lepszy wynik maturalny osiągniemy, tym istnieje większe prawdopodobieństwo, że zostaniemy przyjęci na studia. Owszem, na niepublicznych szkołach wyższych nie ma takiej zależności i obowiązuje tam przede wszystkim zasada „kto pierwszy ten lepszy”, niemniej jednak nie każdy ma takie zaplecze finansowe, aby móc sobie pozwolić na studiowanie w prywatnych warunkach.
Czy warto chodzić na korepetycje? – wady i zalety
O korepetycjach mówi się zazwyczaj w wielu superlatywach, lecz czy można doszukać się w nich jakichkolwiek negatywnych cech? Sprawdźmy!
Korepetycje – zalety
- Indywidualne podejście – zajęcia prowadzone są w toku jednoosobowym lub grupowym, a jedna taka klasa przeważnie ma maksymalnie po 10 osób. Daje to gwarancję, że korepetytor bez problemu będzie w stanie wyjaśnić poszczególny wątek jednemu uczestnikowi w trakcie lekcji lub po jej zakończeniu.
- Możliwość wybrania formy spotkań – korepetycje online czy stacjonarnie? Wybór zależy od uczniów oraz ich rodziców! Zajęcia online są świetną alternatywą wówczas, gdy nie mamy możliwości dojazdu lub po prostu brakuje nam na to czasu – a to zdarza się bardzo często, zwłaszcza że rodzice oraz ich dzieci większość swojego dnia poświęcają szkole, pracy lub obowiązkom domowym.
- Możliwość wyboru częstotliwości zajęć – plusem wykupienia lekcji z korepetytorem jest fakt, iż to my decydujemy, ile spotkań potrzebujemy. W wyniku tego mamy sposobność, aby dobrać ich liczbę do swoich predyspozycji, wymagań oraz ewentualnych braków w wiedzy. Oprócz tego możemy również dostosować czas trwania zajęć, co jest szczególnie ważne w przypadku osób, które mają problem ze skupieniem uwagi i koncentracją.
Korepetycje – wady
Czy korepetycje mają jakiekolwiek wady i niedociągnięcia? Wszystko zależy od podejścia rodziców, albowiem jeżeli będą oni nagminnie obwiniać nauczyciela za niepowodzenia swojego dziecka, to może ono oduczyć się samodzielnego myślenia i ponoszenia odpowiedzialności za swoje czyny. Dotyczy się to głównie młodych uczniów szkół podstawowych, u których mózg intensywnie się kształtuje i chłonie różne wzorce, zachowania i schematy.
Korepetycje – powtórki to podstawa
W XIX wieku psycholog Herman Ebbinghaus zbadał zależność pomiędzy ilością przechowywanych informacji a upływem czasu i skonstruował krzywą zapominania. Według jego analizy nasz mózg zapomina większość przyswajanych przez nas treści krótko po zakończeniu nauki. Następnie po około 5 dniach osiąga poziom około 25% wcześniej zdobytej wiedzy. Z upływem czasu spadek ilości zapamiętanych informacji nie jest już tak gwałtowny, co nie zmienia faktu, że i tak większa część naszej pracy idzie na marne. Takie zjawisko występuje, ponieważ cała zdobyta przez nas wiedza gromadzi się w pamięci krótkotrwałej. W związku z tym, aby została ona z nami na dłużej, należy przenieść ją do pamięci długotrwałej za pomocą powtórek.
Korepetycje, mimo że są znacznym ułatwieniem, to z pewnością nie pomogą nam w przyswajaniu zagadnień, jeżeli nie będziemy sami także pracować nad nimi. Z tego też powodu, jeśli myślimy nad wzięciem dodatkowych lekcji, musimy nauczyć się samodyscypliny. Pamiętajmy więc o tym, aby robić powtórki z tego, co przedstawi nam nauczyciel. Co ciekawe korepetycje same w sobie mogą być powtórką do egzaminu maturalnego, czy też egzaminu 8-klasisty. Są one tworzone w postaci kursów, na których poruszana jest cała tematyka z poszczególnych przedmiotów, np. języka angielskiego.
Dobry korepetytor – czym powinien się cechować?
Dobrego korepetytora powinna charakteryzować umiejętność przygotowywania swoich podopiecznych do zajęć szkolnych oraz testów. Większość z nich oferuje dodatkowe materiały edukacyjne, dzięki którym uczeń bez problemu może oswoić się z informacjami i powtórzyć je samodzielnie w dowolnej chwili – a jak już wspomnieliśmy, to właśnie dzięki temu nasza praca owocuje świetnymi ocenami i zdanymi egzaminami.
Rozwinięte kompetencje interpersonalne to kwestia obowiązkowa w tym zawodzie. Powodem jest fakt, iż osoby decydujące się na korepetycje oczekują, że będą traktowane lepiej niż w gmachach szkoły. Przyjazna atmosfera skłania uczniów do nauki, zamiast zniechęcać – a tak zaś nierzadko dzieje się w publicznych placówkach. Należy pamiętać, że korepetytor nie jest nauczycielem wykładającym na uczelni wyższej, dlatego sposób przekazywania przez niego informacji w ramach prywatnych lekcji winien być prosty i zrozumiały dla wszystkich. Warto, aby korepetytor prowadzący dodatkowe zajęcia motywował swoich podopiecznych zarówno do wspólnej, jak i samodzielnej nauki.
Tacy nauczyciele są częścią zespołu CENTRUMKOREPETYCJI.PL. Nasze wieloletnie doświadczenie w branży umożliwia nam dobranie metody nauczania pod kątem indywidualnym i stworzenie wyjątkowej, a zarazem profesjonalnej relacji z uczniem, która zaprocentuje dobrymi wynikami. Sprawdź nasze korepetycje online, z dojazdem lub stacjonarne.
FAQ:
- W jakiej formie prowadzone są korepetycje?
Zajęcia dodatkowe mogą odbywać się stacjonarnie oraz online. Ponadto prowadzone są w większej grupie uczniów, bądź w jednoosobowym toku – wszystko zależy od preferencji rodziców oraz jej pociechy.
- Jaki powinien być dobry korepetytor?
Korepetytor godny polecenia cechuje się indywidualnym podejściem do każdego ucznia oraz wysokorozwiniętymi umiejętnościami interpersonalnymi. Ważne, aby miał odpowiednie nastawienie do dzieci, zwłaszcza jeżeli uczy osoby uczęszczające do szkół podstawowych.
- Czy warto chodzić na korepetycje?
Jeżeli uczeń ma problem z przyswajaniem materiału w warunkach szkolnych, to prywatne lekcje zdecydowanie mogą mu w tym pomóc. Warto również rozważyć taką opcję, jeżeli zależy nam na pójściu do renomowanego liceum lub dostaniu się na wymarzone studia. Wówczas nasze wyniki końcowe mogą zaważyć na naszej przyszłości.