Matura jak się do niej przygotować, jakie korepetycje wybrać?

Jak przygotować się do matury? Czy samodzielna nauka wystarcza? Kiedy szukać korepetytora? Te i inne pytania spędzają sen z powiek prawdopodobnie wszystkim maturzystom. Egzamin dojrzałości często decyduje o naszych dalszych losach, poczucie presji jest więc w pełni uzasadnione. Dla ułatwienia przedstawiamy, jak korepetycje przygotowują do matury – na postawione pytania odpowiadamy w tym artykule.

Jak przygotować się do matury ustnej i pisemnej?

Istnieje wiele sposobów na przygotowania maturalne – skuteczność każdego z nich zależy od samego ucznia, jego predyspozycji oraz sposobu nauki. Przykładowo słuchowcy mogą powtarzać słówka z języka obcego na głos, a wzrokowcy – wykorzystywać kolorowe długopisy przy robieniu notatek. Grunt to rozeznanie, jakim przedmiotom i tematom poświęcić najwięcej uwagi. Wielką pomocą okazują się również pozytywne nastawienie, motywacja, a także odpowiednia doza wypoczynku.

Osoby, które same chcą przygotować się do matury, powinny skorzystać z repetytoriów i podręczników. Arkusze maturalne, zbiory ćwiczeń oraz notatki z lekcji to świetne materiały źródłowe. Jeśli nie mają Państwo zbyt dużych zaległości, regularna praca w domu oraz sumienne powtarzanie materiału wystarczą, aby zdać maturę na poziomie podstawowym.

Wykorzystanie arkuszy maturalnych w domu nie zawsze jednak pomaga – jeśli przedmioty maturalne lub ich poziom wykraczają poza plan zajęć w szkole, warto postawić na korepetycje stacjonarne lub online. Dodatkowe lekcje pozwolą uczniowi dogłębnie poznać nowy temat, a także wielokrotnie sprawdzić nową wiedzę. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku luk w materiale.

Matura a zaległości w nauce

O zaległości w szkole nietrudno – wystarczy opuszczenie kilku lekcji, problem z koncentracją w klasie czy przerwa w odrabianiu pracy domowej. Co więcej, nawet niewielkie braki wywołują efekt kuli śnieżnej i szybko przeradzają się w kłopoty w nadążaniu za nauczycielem. Dlatego tak ważne jest bieżące śledzenie materiału oraz nadrabianie jakichkolwiek braków.

Nauka do matury może być zaskakująco trudna, jeśli mają Państwo zaległości. Ubytki w wiedzy sprawiają, że samodzielne powtórki są dość skomplikowane. Wówczas plan nauki powinien obejmować czas na zapoznanie się z tematem od podstaw, a także ćwiczenia i jego powtórki – w wielu przypadkach taka samodzielna nauka nie zdaje zatem egzaminu.

Aby wejść na salę egzaminacyjną z pewnością siebie, warto skorzystać wcześniej z korepetycji. Tak jak w przypadku poznawania nowego materiału na maturę rozszerzoną doświadczony korepetytor przedstawi od podstaw problematyczny temat i odpowie na wszystkie pytania ucznia. Później warto poświęcić czas na powtórkę „załatanych ubytków” – dzięki temu nie pojawią się nowe zaległości.

Przygotowanie do egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym

Oferta korepetytorów dostępnych na rynku obejmuje w dużej części przygotowanie młodzieży do matury na poziomie rozszerzonym. Warto skorzystać z dodatkowych zajęć zwłaszcza w sytuacji, kiedy wybrany przedmiot w szkole jest przedstawiany wyłącznie na poziomie podstawowym. Wówczas doświadczony korepetytor dołoży wszelkich starań, aby wytłumaczyć uczniom rozszerzony materiał wymagany na egzaminie, a także systematycznie go powtarzać. Korepetycje czy kurs maturalny z pewnością pomogą Państwu w opanowaniu dodatkowej tematyki równolegle z bieżącymi lekcjami w szkole.

Kiedy zacząć naukę do matury z języka polskiego lub innego przedmiotu?

Egzamin maturalny w części pisemnej i ustnej ma za zadanie sprawdzić poziom wiedzy uczniów oraz pomóc w wyborze dalszej ścieżki młodej osoby. Na maturze może pojawić się mnóstwo materiału z poprzednich lat szkoły, dlatego warto jak najlepiej się do niego przygotować. Niektórzy specjaliści zalecają powtórki od początku roku szkolnego, a inni – solidną pracę z repetytorium po studniówce. Zachęcamy, aby zrobić to jak najwcześniej! Naukę do matury trzeba rozpocząć od konkretnego planu – doświadczony korepetytor przygotuje za Państwa odpowiedni harmonogram i sprawi, że uczniowi będzie o wiele łatwiej za nim nadążyć.

Korepetycje przed maturą w praktyce

Wybór zajęć dodatkowych przed maturą to doskonałe rozwiązanie, ponieważ specjalista z danej dziedziny dostarcza uczniowi motywacji, śledzi jego postępy i doskonale wie, co jeszcze trzeba powtórzyć. Często zdarza się, że korepetytor przedstawia materiał inaczej niż nauczyciel w szkole i w ten sposób pomaga uczniowi lepiej go zrozumieć.

W zależności od korepetytora zajęcia dodatkowe mogą wyglądać różnie. Na początku trzeba zdecydować, czy zależy Państwu na spotkaniach stacjonarnych, czy korepetycjach online. Obydwa tryby korepetycji mają swoje zalety, dlatego warto podjąć decyzję na podstawie preferencji ucznia. W wielu przypadkach korepetytorzy umożliwiają zajęcia w małych grupach (2-4 osób), co obniża koszty spotkań, a dodatkowo pozwala na wspólną naukę.

N pierwszym spotkaniu trzeba omówić plan działania, a także określić tematy problematyczne dla ucznia. Korepetytor weźmie to pod uwagę i poświęci dodatkowy czas, aby wyjaśnić wszystkie niezrozumiałe zagadnienia. Wielką przewagą zajęć po lekcjach jest możliwość weryfikacji wiedzy. W przeciwieństwie do samodzielnej nauki w domu korepetytorzy od razu widzą rozwiązanie zadania oraz tłumaczą popełnione po drodze błędy. Co więcej, przedstawiają także ćwiczenia na podstawie egzaminów z poprzednich lat, aby uczeń wiedział, czego się spodziewać.

Jakie korepetycje przygotowują do matury w Zielonej Górze?

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na korepetycje zdalne. I nic dziwnego – wówczas lokalizacja nie wpływa negatywnie na dostępność nauczycieli. Mimo to tradycyjne zajęcia dodatkowe również mają swoje zalety. W Centrum Korepetycji z powodzeniem pomożemy Państwu przygotować się do matury przez internet, w domu ucznia lub w siedzibie firmy. Współpracujący korepetytorzy oferują dojazdy na terenie Zielonej Góry oraz w okolicach miasta, co pozwala często zaoszczędzić Państwu na czasie.

Zachęcamy do umówienia dodatkowych lekcji z matematyki, fizyki lub języka angielskiego. Dzięki naszym korepetytorom ostatni rok szkoły średniej przestanie być powodem do stresu, a stanie się drogą na wymarzone studia. Powodzenia!

FAQ

 

1. Jak uczyć się na maturę, gdy ma się zaległości?

Jeśli zaległości nie są zbyt duże, istnieje duża szansa na samodzielne ich nadrobienie przez regularną pracę w domu. Zawsze warto jednak skorzystać z pomocy doświadczonego korepetytora.

2. Czy korepetycje przygotują do matury?

Tak! Korepetycje to świetny sposób na przygotowanie do egzaminu maturalnego. Warto porozmawiać o tym z korepetytorem, aby zadbał o odpowiedni program zajęć.

3. Ile potrzeba czasu na przygotowanie do matury?

To zależy od wiedzy ucznia, jego zaległości oraz sposobu nauki. Osoby przygotowujące się do matury samodzielnie prawdopodobnie będą potrzebowały więcej czasu niż młodzież korzystająca z pomocy kompetentnego korepetytora.

4. Jak wyglądają korepetycje przed maturą?

Aby przygotować ucznia do matury, korepetytor tworzy harmonogram pracy, w którym uwzględnia czas do egzaminu, a także tematy wymagające dodatkowej nauki. Na jego podstawie powtarza się materiał ze szkoły i przerabia ćwiczenia podobne do zadań na maturze.