Jak wybrać odpowiedniego korepetytora dla siebie

Jak wybrać korepetytora? Znalezienie dobrego nauczyciela wymaga czasu i wysiłku. Z pewnością każdy z nas chce uczyć się z kimś, kto ma rozległą wiedzę w danej dziedzinie i potrafi ją skutecznie przekazać. Szukamy też kogoś, przy kim będziemy czuć się spokojnie i komfortowo. Poza tym w grę wchodzą również finanse, dostępność oraz osobiste preferencje. Aby pomóc Państwu uporządkować te skomplikowane kwestie, stworzyliśmy krótki poradnik, w którym odpowiemy na pytanie, czym kierować się przy wyborze korepetytora.

Jak wybrać dobrego korepetytora – kilka kroków do sukcesu

Szukając korepetytora, który pomoże nam zdobyć wiedzę i umiejętności, można zgubić się w ofertach proponowanych przez osoby niedoświadczone lub niesprawdzone. Spokojnie, pomożemy Państwu znaleźć korepetytora, który spełni wszystkie Państwa oczekiwania. Pamiętajmy, że osoba, na którą padnie wybór, ma ogromny wpływ na ostateczne rezultaty nauki. Dlatego też nie warto podejmować decyzji pośpiesznie, bez zastanowienia i rozeznania w ofercie poszczególnych nauczycieli. Oto kilka kroków, które warto wykonać, przystępując do wyboru korepetytora.

Jak wybrać korepetytora? Określmy własne potrzeby i cele!

Zanim zaczniemy szukać korepetytora, zidentyfikujmy swoje braki i wyznaczmy oczekiwania. Przemyślmy, co chcemy osiągnąć, jaki obszar wiedzy i umiejętności z danej dziedziny jest Ci szczególnie potrzebny, które kwestie sprawiają nam najwięcej trudności. Zastanówmy się także nad preferowaną metodą nauki. Wśród nas są wzrokowcy, słuchowcy, a nawet kinestetycy – warto wiedzieć, którym z tych typów jesteśmy my sami. Odpowiadając sobie na te pytania, zawęzimy pole poszukiwań, a nauczyciel, znając nasze oczekiwania, będzie mógł skuteczniej im sprostać.

Powierzmy zadanie specjalistom

Jak wybrać korepetytora? Warto postawić na ludzi, którzy od lat zrzeszają korepetytorów i znają ich na własną kieszeń. W Centrum Korepetycji wystarczy zgłosić chęć udziału w lekcji, a także przedstawić swoje oczekiwania. My zaproponujemy udzielenia lekcji temu korepetytorowi, który naszym zdaniem sprawdzi się w tym najlepiej!

Określmy swój budżet

Na rynku edukacyjnym działa wielu korepetytorów i szkół językowych. Ceny ich usług mogą się bardzo różnić, dlatego dobrze jest zawczasu ustalić budżet, jakim dysponujemy. Na tym etapie warto również zastanowić się nad własnymi oczekiwaniami co do długości, częstotliwości oraz preferowanych terminów zajęć.

Zwróćmy uwagę na kwalifikacje i doświadczenie

Choć kwalifikacje i doświadczenie to nie wszystko, ich brak z całą pewnością przekreśli kandydaturę nawet najbardziej obiecującego korepetytora. Dlatego też należy przyjrzeć się wykształceniu, konkretnemu obszarowi specjalizacji oraz ewentualnemu przygotowaniu pedagogicznemu wybranego nauczyciela lub korzystać z usług instytucji, która ich zatrudnia i weryfikuje kompetencje.

Zdalnie czy stacjonarnie?

Wielu korepetytorów i szkół oferuje swoje usługi zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zdalnymLekcje online są zwykle nieco tańsze i bardzo wygodne. Łatwiej też wygospodarować na nie czas. Zajęcia stacjonarne mają natomiast tę przewagę, że umożliwiają bezpośredni kontakt z nauczycielem, co przekłada się często na lepszą koncentrację i większą mobilizację do pracy.

Nie kupujmy kota w worku

Zanim podejmiesz zobowiązanie, dowiedzmy się czegoś więcej o swoim korepetytorze. Warto zapytać o niego w swojej szkole, instytucji czy odezwać się do niego bezpośrednio z listą pytań. Jeśli zastanawiają się Państwo, jak wybrać dobrego korepetytora, chwila rozmowy może nakreślić możliwy przebieg lekcji i charakter nauczyciela.

Czym kierować się przy wyborze korepetytora? Ważne cechy

Każdy z nas ma inne oczekiwania. Niektórzy potrzebują nieustannej motywacji, podczas gdy inni wolą większą swobodę. Jedni lubią nauczycieli zdystansowanych i skupionych na konkretach, inni przyswajają wiedzę lepiej w przyjacielskiej, luźnej atmosferze. Niezależnie od tych indywidualnych preferencji możemy jednak wyróżnić uniwersalny zestaw cech, których warto poszukiwać u przyszłych korepetytorów.

Cierpliwość

Dobry korepetytor powinien dostosowywać tempo pracy do aktualnych możliwości swoich uczniów. Opanowanie trudniejszego materiału może wymagać nawet kilku podejść. Nauczyciel powinien wspierać ucznia w tym procesie, bez pośpiechu i bez negatywnych emocji.

Kompetencje komunikacyjne

Nauczyciel musi mieć wiedzę – to jasne. Ale posiadanie wiedzy to w tym zawodzie tylko połowa sukcesu. Ważne jest także skuteczne jej przekazywanie. Dobry korepetytor posługuje się wypracowanymi metodami, które pozwalają tłumaczyć omawiany materiał w maksymalnie przystępny sposób.

Elastyczność

Każdy uczeń jest inny. Jedni opanowują materiał wzrokowo, inni wolą działania praktyczne, jeszcze inni robią dokładne notatki. Dobry korepetytor dostrzeże predyspozycje ucznia i dostosuje do nich optymalne narzędzia nauki.

Przyjazne podejście

Uwaga – otwartość i życzliwość nie muszą oznaczać pobłażliwości. Korepetytor powinien stworzyć na zajęciach atmosferę bezpieczeństwa i zaufania, tak, by uczeń nie obawiał się zadawać pytań, informować o swoich trudnościach czy dyskutować na temat omawianych materiałów.

Obowiązkowość

Nawet jeśli preferują Państwo swobodną atmosferę na zajęciach, oczekujmy od korepetytora pewnego poziomu sumienności. Nauczyciel powinien być punktualny i przygotowany do lekcji.

Pasja i zaangażowanie

Entuzjazm jest zaraźliwy. Dlatego warto wybrać korepetytora, który jest prawdziwie zainteresowany swoim przedmiotem. Nauczyciele pełni pasji i zaangażowania potrafią rozbudzić ciekawość uczniów i zainspirować ich do dalszego poszerzania wiedzy w danej dziedzinie.

Korepetycje – jak wybrać i sprawdzić korepetytora?

Niekiedy podczas pierwszego kontaktu z potencjalnym korepetytorem skupiamy się na ogólnym wrażeniu, całkowicie zapominając o innych, bardziej wymiernych aspektach jego działalności – kwalifikacjach, referencjach czy metodyce pracy. Dlatego też przygotowaliśmy dla Państwa listę pytań, które warto sobie zadać. Kiedy tylko sobie na nie odpowiemy, będziemy wiedzieć, czego nam potrzeba – i szybko zweryfikujemy to ze szkołą czy samym korepetytorem.

1. Jakie musi mieć kwalifikacje (wykształcenie oraz doświadczenie w nauczaniu)?

2. Z jakich metod nauczania musi korzystać?

3. Jaki tryb nauki proponuje (częstotliwość spotkań oraz ich długość)?

4. Jakie są jego stawki?

5. Jakie metody rozliczenia preferuje (płatność za każdą lekcję na bieżąco, płatność z góry za miesiąc nauki, etc.)?

6. Jakie przyjmuje zasady w kontekście odwoływania zajęć oraz ewentualnego zwrotu kosztów za niewykorzystane lekcje (w przypadku płatności z góry)?

7. Czy możemy zobaczyć jego referencje?

8. Czy zapewnia materiały do nauki?

Jak wybrać dobrego korepetytora? Wybrać się do Centrum Korepetycji!

W naszym centrum znajdą Państwo wielu znakomitych korepetytorów w Zielonej Górze, oferujących wiedzę, doświadczenie oraz zaangażowanie w indywidualny proces nauczania. Aby znaleźć korepetytora dopasowanego do własnych potrzeb, zachęcamy, by odezwać się do nas – a my zajmiemy się resztą! W centrumkorepetycji.pl umożliwiamy udział w zarówno stacjonarnych, jak i internetowych zajęciach – również dla ósmoklasistów i maturzystów.