Jakie korepetycje wybrać - online czy stacjonarnie

To naturalne, że wśród uczniów znajdują się zwolennicy zajęć online oraz stacjonarnych. W końcu każdy człowiek przyswaja wiedzę w nieco inny sposób i obydwa tryby mają swoje plusy. Czasami trudno jest jednak zdecydować o sposobie nauki – zwłaszcza, jeśli chodzi o rozpoczęcie zajęć dodatkowych. Nie wiedzą Państwo, jakie korepetycje wybrać? Zachęcamy do lektury naszego poradnika.

Dlaczego warto zdecydować się na korepetycje?

Wspomnieliśmy już, że każdy uczeń przyswaja wiedzę na swój sposób. I mowa tutaj nie tylko o wzrokowcach, słuchowcach czy kinestetykach – czasami nauka języka angielskiego lub innego przedmiotu zależy od samego sposobu przekazywania informacji przez nauczyciela w szkole. Brak kompatybilności, a nawet nieśmiałość ucznia mogą szybko doprowadzić do zaległości. Wówczas korepetycje indywidualne pomogą Państwu na bieżąco sprawdzać poziom wiedzy i dowolnie koncentrować się na problematycznych zagadnieniach.

Korepetycje prowadzone przez specjalistę z danej dziedziny pozwalają pochylić się nad danym tematem i spędzić na nim tyle czasu, ile potrzebuje uczeń. To również świetna okazja do nauki zagadnień, z którymi nie ma się styczności w szkole, np. podczas przygotowań do matury rozszerzonej. Co więcej, dodatkowe lekcje stacjonarne lub online zachęcają młodzież do samodzielnej nauki w domu, z pewnością warto więc skorzystać z pomocy doświadczonego korepetytora.

W dobie internetu uczniowie nie są już zdani wyłącznie na zajęcia stacjonarne – młodzież z mniejszych miejscowości z powodzeniem może korzystać z pomocy osób z całej Polski. Jednak czy zawsze się to opłaca? Przyjrzyjmy się zaletom i wadom korepetycji online.

Zajęcia online – plusy i minusy

Przeświadczenie, że dobre korepetycje z różnych przedmiotów mogą odbywać się wyłącznie stacjonarnie, powoli odchodzi w niepamięć. Zajęcia indywidualne na Skype w formie 1:1 z korepetytorem to doskonała decyzja. Jednak dlaczego warto wybrać korepetycje online? Oto 3 najważniejsze powody.

  • Oszczędność czasu – nie muszą Państwo tracić czasu na dojazdy, co więcej – „korki” łatwo zaplanować lub przełożyć. Prowadzenie zajęć online jest zatem także dogodne dla korepetytora.
  • Lokalizacja nie ma znaczenia – uczeń z powodzeniem może uczyć się od specjalisty z drugiego końca kraju czy nawet świata. Wystarczy komputer i internet.
  • Wygoda – zajęcia online powodują u wielu uczniów mniej stresu, a domowa atmosfera pozwala na większą swobodę. To bardzo ważne do nadrobienia zaległości lub rozwiązania problemów trudnych do opanowania w szkole.

Mimo wielu zalet nauka online nie stanowi uniwersalnego rozwiązania. Lekcje zdalne w szkole po pandemii wirusa COVID-19 dały w kość wielu uczniom, a koncentracja na temacie przedstawianym na ekranie komputera jest dość trudna, zwłaszcza u młodszych dzieci. Co więcej, nie wszędzie połączenie internetowe pozwala na efektywne e-korepetycje. Takim uczniom polecamy stacjonarne spotkania z nauczycielem-korepetytorem.

Jakie zalety i wady mają dodatkowe zajęcia stacjonarne?

Dla wielu uczniów korepetycje stacjonarne są najbardziej komfortowym rozwiązaniem. Brak urządzeń elektronicznych, bezpośredni kontakt z nauczycielem i korzystanie z „fizycznych” pomocy dydaktycznych pozytywnie wpływa na możliwość koncentracji. Nauczyciel rozwiązujący dany problem na kartce przy uczniu to doskonała odpowiedź na potrzeby osób poszukujących budowania relacji oraz tradycyjnego notowania. Co więcej, w przypadku stacjonarnych lekcji nie muszą się Państwo martwić połączeniem internetowym ani stanem elektroniki.

Korzystanie z zajęć dodatkowych w trybie stacjonarnym ma jeszcze jedną zaletę. Elastyczny korepetytor umożliwia zarówno dojazd do ucznia, jak i spotkania w miejscu wskazanym przez nauczyciela, np. siedzibie firmy Centrum Korepetycji w Zielonej Górze. Zmiana otoczenia odgrywa zaskakująco dużą rolę w nauce, ponieważ pomaga w koncentracji.

Wśród wielu rodziców i uczniów pojawia się jednak pytanie: czy korepetycje online mają sens w miastach takich jak Zielona Góra? Zajęcia online warto wykorzystać zwłaszcza wtedy, kiedy ucznia i nauczyciela dzieli daleka droga – w większych miejscowościach z powodzeniem można liczyć na stacjonarne spotkania. Ostateczna decyzja zależy jednak od Państwa.

Korepetycje stacjonarne a online z języka angielskiego, matematyki czy fizyki

Jak widać, obydwie formy zajęć mają swoje zalety i wady. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z dodatkowych lekcji online i stacjonarnych ma kilka wspólnych „mianowników”. Poniżej przedstawiamy podobieństwa pomiędzy trybami korepetycji.

  • Ceny korepetycji w obydwu trybach są porównywalne. Przed ostatecznym wyborem warto jednak sprawdzić stawki preferowanych korepetytorów. Zdarza się, że w małych grupach (2-4 osób) koszt godziny zajęć stacjonarnych jest mniejszy.
  • Umiejętni korepetytorzy angażują uczniów. Nauczyciele często przedstawiają dodatkowe materiały dydaktyczne oraz dostosowują sposób przekazywania wiedzy do predyspozycji dziecka.
  • Nauczyciel dopasowuje naukę do ucznia. Każdy korepetytor (zarówno online, jak i stacjonarnie) przerabia z uczniem tematy niezrozumiałe, pomaga opanować zaległości, czuwa nad pracą domową albo na bieżąco dodaje informacje do lekcji szkolnych – wszystko zależy od Państwa potrzeb.
  • Lekcje stacjonarne i internetowe są ciekawe. Niezależnie od formy zajęć korepetytorzy starają się podejść do tematu tak, aby zainteresować ucznia i zachęcić go do samodzielnej nauki. W niektórych przypadkach jest to praktyczne rozwiązywanie zadań, a w innych – gry i zabawy.

Łatwo zatem zauważyć, że tryb zajęć dodatkowych ma nieco mniejsze znaczenie niż dobór odpowiedniego nauczyciela. Niezależnie od formy nauki trzeba zdecydować się na doświadczonego korepetytora, chętnego do pomocy dzieciom i młodzieży. Przyjazne nastawienie, wiedza oraz kreatywność w przekazywaniu informacji to cechy skutecznych nauczycieli, mających pozytywny wpływ na uczniów.

Centrum Korepetycji – prywatne lekcje online i stacjonarne

Podsumowując, odpowiedź na pytanie o tryb korepetycji zależy w pełni od Państwa. Obydwie propozycje mają mnóstwo korzyści, dlatego z pewnością warto zdecydować się na jedną z nich.

Przy wyborze istotny jest sam korepetytor oraz weryfikacja jego kwalifikacji. Firma Centrum Korepetycji współpracuje z doświadczonymi korepetytorami, którzy z chęcią przekazują swoją wiedzę uczniom szkół podstawowych i licealistom. Oferujemy zarówno zajęcia online, jak i stacjonarne. Dokładamy wszelkich starań, aby sposób nauki odpowiadał preferencjom ucznia, a zagadnienia prezentowane były w łatwy do zrozumienia sposób. Zachęcamy do kontaktu i umówienia dodatkowych zajęć!

FAQ

1. Jak wyglądają korepetycje online?

Wystarczy mieć komputer (albo tablet czy smartfon) z dostępem do internetu. Spotkania z naszymi korepetytorami odbywają się na platformie Skype.

2. Dlaczego warto wybrać korepetycje stacjonarne?

Ponieważ nie wymagają dostępu do internetu czy urządzeń elektronicznych, a także pozwalają na lepszy kontakt z korepetytorem. Co więcej, dla wielu uczniów tradycyjne korzystanie z notatek i podręczników pozytywnie wpływa na koncentrację.

3. Czy korepetycje online są tańsze niż stacjonarne?

To zależy. W Centrum Korepetycji lekcje stacjonarne i online mają zbliżoną cenę, aby dostosować sposób nauki do Państwa preferencji.