Najczęstsze błędy na maturze z matematyki. Jak ich unikać i jak je poprawiać?

Najczęstsze błędy na maturze z matematyki

Egzamin maturalny z matematyki potrafi być dla wielu zdających wyjątkowo stresującym wydarzeniem. Jednak wcale nie musi tak być – odpowiednio przygotowując się do matury, można uznać ją za formalność. Jak najlepiej przygotować się do matury z matematyki? Rozwiązanie setek zadań to nie wszystko. Warto również uczyć się na błędach innych (a także swoich) i wiedzieć na przyszłość, w jakich momentach zachować szczególną uwagę. W tym artykule przedstawiamy najczęstsze błędy na maturze z matematyki i wyjaśniamy, jak ich unikać, aby uzyskać satysfakcjonującą liczbę punktów.

Jakie są najczęstsze rodzaje błędów na maturze z matematyki?

Choć matura z matematyki na poziomie podstawowym trwa zaledwie 3 godziny, w jej trakcie można popełnić całkiem sporo różnych błędów. Poniżej zebraliśmy zatem najpopularniejsze ich rodzaje. Znając charakter tych pomyłek, można być ostrożnym w kluczowych momentach i uniknąć straty co najmniej kilku punktów.

Błędy w podchwytliwych zadaniach

Osoby przygotowujące arkusze maturalne doskonale znają najczęściej popełniane błędy i chcą sprawdzić, czy maturzyści dadzą się na nich „przyłapać”. Dlatego w arkuszu maturalnym zawsze znajdzie się kilka tzw. podchwytliwych zadań. Podczas ich rozwiązywania można np. zgubić minusy przed nawiasem – pamiętajmy, że opuszczając nawias, należy zmienić znaki wszystkim wyrażeniom w nim zawartym, a nie tylko pierwszemu. Można dać się złapać także podczas pierwiastkowania – trzeba pamiętać, że pierwiastkując kwadrat, np. (x-3)², w wyniku powinna pojawić się wartość bezwzględna. Nie można również zapominać o odróżnianiu procentów od punktów procentowych. Dużym błędem będzie także brak znajomości wzorów skróconego mnożenia – warto dobrze się z nimi zapoznać, aby w trakcie egzaminu od razu zauważyć, że (x+2)² nie będzie równe x²+4.

Odpowiedzi do zadań zamkniętych zostały tak przygotowane, aby złapać bardziej nieuważnych maturzystów. Gdyby w zadaniu pojawiło się wspomniane wyrażenie (x+2)², z pewnością jedną z odpowiedzi byłoby x²+4. W takim momencie warto wypracować sobie odruch „czerwonej lampki” – jeśli wydaje się, że zadanie można rozwiązać w zaledwie kilka sekund, nawet bez jego rozpisywania, to prawdopodobnie taka odpowiedź nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Z drugiej strony nie można popadać w przesadny sceptycyzm – zadania zamknięte zazwyczaj są po prostu dość łatwe. Przy każdym z nich znajduje się niewielki brudnopis – umieszczono w nim akurat tyle miejsca, aby móc swobodnie rozpisać zadanie. Jeśli obliczenia nie mieszczą się w tym brudnopisie, prawdopodobnie nie trzeba wykonywać ich aż tak dużo. Pamiętajmy także, że wszystko, co znajdzie się w brudnopisach przy zadaniach zamkniętych, nie podlega ocenie.

Niekorzystanie z tablic maturalnych

Na każdej maturze z matematyki (także tej na poziomie rozszerzonym) do dyspozycji osoby zdającej są tablice maturalne zawierające teorię z zakresu całej podstawy programowej. To tak jakby na egzaminie z języka polskiego otrzymać streszczenia wszystkich lektur. Jednak nie wszyscy maturzyści korzystają z tablic – nie wiedzą, jak ich używać albo liczą na to, że pamiętają dany wzór.

Tymczasem w tablicach maturalnych można znaleźć narzędzia do rozwiązania niemal każdego zadania – najpierw trzeba jednak nauczyć się z nich korzystać. Pomóc w tym mogą przejrzyste karty maturalne z wyjaśnionymi wszystkimi niezbędnymi zagadnieniami. Pamiętajmy, że zadania na maturze podstawowej z matematyki w dużym stopniu opierają się na znajomości teorii, a nie na liczeniu zadań – tę teorię odnaleźć można w tablicach maturalnych, konieczne trzeba jednak nauczyć się stosowania jej w praktyce.

Błędy obliczeniowe

W czasie egzaminu maturalnego z matematyki można swobodnie korzystać z prostego kalkulatora i jak najbardziej warto z tej możliwości korzystać. Choć niektóre podstawowe obliczenia wydają się wyjątkowo banalne, w stresie można pomylić się, nawet obliczając takie wyrażenie jak 3+7. Dlatego zawsze warto sprawdzić rozwiązane zadanie jeszcze raz i upewnić się z pomocą kalkulatora, czy wszystkie przeliczenia zostały wykonane prawidłowo. Nie trzeba przy tym martwić się o czas – do rozwiązania jest 31 zadań w ciągu 3 godzin, dzięki czemu na każde polecenie można poświęcić ponad 5 minut.

Brak zapisywania obliczeń w zadaniach otwartych

W każdym zadaniu otwartym nie wystarczy zapisać finalnego rozwiązania, aby otrzymać maksymalną liczbę punktów – liczą się także obliczenia, dzięki którym maturzysta dotarł do uzyskanego wyniku. Należy więc krok po kroku zapisywać podejmowane działania – nawet jeśli wydają się oczywiste. Trzeba również zadbać, aby zapisywane obliczenia były wystarczająco czytelne – jeśli egzaminator nie będzie mógł odczytać któregoś kluczowego rachunku, może obniżyć liczbę otrzymanych za zadanie punktów. Uwaga! Przy zadaniach otwartych nie ma brudnopisu – wszystko, co zostanie zapisane pod zadaniem, będzie podlegało ocenie, dlatego próbne obliczenia należy wykonywać w brudnopisie umieszczonym na końcu arkusza.

Błędy na maturze z matematyki

Zbyt szybkie rozwiązywanie zadań

W sytuacji stresowej, jaką niewątpliwie jest matura z matematyki, wiele osób może chcieć jak najszybciej rozwiązać zadania i wyjść z sali. To niestety jeden z największych popełnianych błędów – podczas szybkiego rozwiązywania zadań można bardzo łatwo pomylić się w obliczeniach albo dać się złapać na wspomnianych zadaniach podchwytliwych.

Zdarza się również, że po pierwszym przeczytaniu polecenia nie ma się pomysłu na rozwiązanie danego zadania – w takiej sytuacji niektórzy zdający po prostu je pomijają. Tymczasem na maturze warto walczyć o każdy punkt – nawet jeśli początkowo nie wie się, jak można rozwiązać dane zadanie, zawsze warto do niego wrócić. W przypadku zadań otwartych nawet pojedyncze poprawne obliczenia, bez finalnego wyniku pozwalają na uzyskanie punktów. Nie warto również zostawiać zadań zamkniętych bez odpowiedzi – szansa na zdobycie punktu to przecież aż 25%!

Błędy techniczne

Na maturze z matematyki w zadaniach zamkniętych nie wystarczy zaznaczyć prawidłowej odpowiedzi w arkuszu, trzeba jeszcze przenieść ją na kartę odpowiedzi. Choć może to brzmieć banalnie, w czasie egzaminu część osób zapomina o tym obowiązku. Zdarza się, że odpowiedzi przenoszone są na oddzielną kartę w trakcie kilku ostatnich minut egzaminu, a wtedy o pomyłkę nietrudno. Warto zatem wygospodarować sobie co najmniej kilka minut przed końcem matury, aby spokojnie przepisać wszystkie odpowiedzi i upewnić się dwa-trzy razy, czy na pewno zostały zaznaczone prawidłowe rozwiązania.

Brak przygotowania dzień przed maturą

Choć błędy na maturze z matematyki najczęściej popełniane są w trakcie egzaminu, warto pamiętać, że pomyłki zdarzają się także jeszcze przed wzięciem arkusza do ręki. Wielu maturzystów decyduje się, aby noc przed egzaminem poświęcić na naukę – to ogromny błąd. W ten sposób następnego dnia rano jest się ogromnie zmęczonym, co utrudnia skupienie uwagi. Zamiast tego zdecydowanie lepiej jest odpowiednio się wyspać, poświęcając na sen co najmniej 8 godzin.

Na powtórkę całego materiału dobrze jest natomiast wykorzystać dzień przed egzaminem, a bezpośrednio przed położeniem się do łóżka powtórzyć jeszcze najważniejsze kwestie – w ten sposób mózg podczas snu przetworzy przekazane mu informacje i będzie mógł je skutecznie wykorzystać następnego dnia rano. Dzień przed maturą z matematyki warto również zadbać o odrobinę relaksu – pozwoli to ograniczyć stres i pozytywnie nastawić się na egzamin.

Jak najlepiej przygotować się do matury podstawowej z matematyki?

Dowiedzieliśmy się już, jakie błędy najczęściej popełniają maturzyści na egzaminie z matematyki. Aby zatem dobrze zdać tę maturę, wystarczy… unikać tych pomyłek 😉 Żeby sprawdzić, czy jest się gotowym na podchwytliwe zadania, z pewnością warto przerobić przykładowe oraz archiwalne arkusze maturalne. Maturzyści zdający egzamin w nowej formule mogą również korzystać z arkuszy ze starej formuły – sposób konstruowania zadań przez CKE nie zmienił się znacząco.

Ponadto warto dokładnie zapoznać się z tablicami matematycznymi – to wyjątkowa pomoc, która uratowała już niejednego maturzystę. Dobrze byłoby zaopatrzyć się we własny egzemplarz takich tablic, a każde zadanie rozwiązywać z ich pomocą – pozwoli to zapoznać się z ich układem, co przyspieszy wyszukiwanie niezbędnych informacji podczas egzaminu. Pamiętajmy, że na języku polskim brak znajomości lektur obowiązkowych może skazać na porażkę, a na matematyce dostajemy swego rodzaju matematyczne „streszczenia lektur” – dlaczego by więc z nich nie korzystać?

W przypadku wątpliwości co do sposobu rozwiązywania maturalnych zadań z matematyki zapraszamy do zapisów na korepetycje – zarówno stacjonarnie w Zielonej Górze, jak i online. Skutecznie przygotowujemy do matury rozszerzonej i podstawowej z matematyki. Z naszą pomocą już żadne zadanie podczas egzaminu nie będzie straszne!

FAQ:

1. Jak unikać błędów podczas egzaminu maturalnego z matematyki?

Najczęstsze błędy na maturze z matematyki wynikają przede wszystkim z nieuwagi – w stresie łatwo zapomnieć o zmianie znaku przy opuszczaniu nawiasu czy o wartości bezwzględnej przy pierwiastkowaniu. Dlatego przed wykonaniem każdego zadania warto wziąć głęboki oddech i zachować spokój – z odpowiednim przygotowaniem żadne zadanie nie będzie trudne.

2. Czy na maturze rozszerzonej z matematyki można korzystać z tablic matematycznych?

Jak najbardziej, broszura z wybranymi wzorami matematycznymi jest do dyspozycji każdej osoby zdającej maturę – niezależnie od tego, czy zdawany jest poziom podstawowy, czy też rozszerzony. Co więcej, nie tylko można, ale nawet zaleca się korzystać z tej pomocy 😉

3. Jak odpowiednio przygotować się do matury z matematyki?

Aby zdać podstawową maturę z matematyki, warto zapoznać się z najpopularniejszymi rodzajami zadań, które dotychczas pojawiały się na egzaminach oraz w przykładowych testach, a także zaprzyjaźnić się z tablicami matematycznymi, których pomoc w czasie matury często jest nieoceniona. Dobrym pomysłem będzie również zapisanie się na korepetycje.